U organizaciji Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Univerziteta u Tuzli i Soci Udruženja obilježen, Svjetski dan svjesnosti o autizmu koji je međunarodno priznati dan i 2. aprila svake godine, države članice Ujedinjenih naroda potiču se da poduzmu mjere za podizanje svijesti o osobama s poremećajem autističnog spektra u cijelom svijetu.
Određen je rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih naroda “62/139.“ 2007. godine.
Svjetski dan svjesnosti o autizmu predstavlja jedan od samo sedam službenih Dana UN-a specifičnih za zdravlje. Okuplja organizacije koje rade sa osobama s autizmom širom svijeta kako bi pomogle u istraživanju, dijagnostici, tretmanu i prihvaćanja ovih osoba na svim nivoima društva.
„Na Svjetski dan svjesnosti o autizmu prepoznajemo i slavimo prava osoba s autizmom. Ovogodišnje poštivanje odvija se usred javno zdravstvene krize za razliku od bilo koje druge u našem životu – krize koja ljude s autizmom stavlja u nesrazmjerni rizik kao rezultat coronavirusa i njegovog utjecaja na društvo. Osobe s autizmom imaju pravo na samoopredjeljenje, neovisnost i autonomiju, kao i pravo na obrazovanje i zaposlenje na jednakoj osnovi s drugima. Ali raspad vitalnih sistema podrške kao rezultat COVID-19 pogoršava barijere s kojima se osobe s autizmom susreću u ostvarivanju ovih prava. Moramo osigurati da dugotrajni poremećaji uzrokovani izvanrednim situacijama ne rezultiraju ukidanjem prava koja su osobe s autizmom i njihove predstavničke organizacije toliko naporno razvijale. Univerzalna ljudska prava, uključujući prava osoba s invaliditetom, ne smiju biti ugrožena u vrijeme pandemije. Vlade imaju odgovornost osigurati da njihov odgovor uključuje i osobe s autizmom. Osobe s autizmom se ne trebaju nikada suočiti s diskriminacijom kada traže medicinsku njegu. Moraju i dalje imati pristup sistemima podrške potrebnim da ostanu u svojim domovima i zajednicama u vrijeme krize, umjesto da se suoče s izgledima prisilne institucionalizacije. Prava osoba s autizmom moraju se uzeti u obzir u formuliranju svih odgovora na virus COVID-19. Na Svjetski dan svjesnosti o autizmu, ostanimo zajedno, podržimo jedne druge i pokažemo solidarnost s osobama s autizmom.
– António Guterres“
Prof. Alma Dizdarević je na kraju dodala da Vlade imaju odgovornost osigurati pristup sistemima podrške poticanja razvoja i kontinuiranog tretmana, jer jedan dan u izolaciji za djecu i osobe sa poremećajima autističnog spektra se ne može nadoknaditi NIKADA! Djeca sa autizmom ne mogu čekati!
More Stories
Da li bi kafu trebalo piti uz čašu vode? Šta kaže struka
Sarajevska promocija knjige ‘Bijela tačka’ autorice Amile Zonić
Nova sezona u Narodnom pozorištu Tuzla otvara se predstavom JP Moliere “Škrtac”